Linkovi i backlinkovi, žargonski gledano, skoro da su sinonimi, ali postoji sitna razlika.
Link je ono na što kliknete da biste došli na neku određenu web stranicu - to može biti dio teksta, jedna riječ, slika... Backlink je isto to, samo vodi s nekog drugog web sajta na vašu vlastitu stranicu.
Struktura linkova je izuzetno važna, ne samo s optimizacijskog, nego i s marketinškog aspekta: svakome je cilj da zadrži posjetitelja, najčešće u cilju poslovne transakcije - dakle, posjetitelja treba znati voditi kroz vaš web sajt. Nije tajna da su web posjetitelji navikli na brzinu informacije koju trebaju i da će brzo pobjeći s vašeg weba ako to ne dobiju - a pogotovo ako im vi omogućite nekim nesmotrenim linkom. Zato i postoji preporuka da prodajni web sajtovi ne stavljaju tuđe reklame.
Tako bi prodajni web trebao biti najjednostavniji moguć: opis proizvoda (sa slikom), link na narudžbu (košaricu), link na plaćanje i - gotovo. Sve što ometa ovaj proces je suvišno i potencijalno dovodi do situacije da kupac odustane.
A backlinkovi su izuzetno važni za SEO tj. osnovni su dio offpage SEO optimizacije vaših web stranica. Izgradnja backlinkova je nešto duži posao i relativno skup - no, već smo spominjali da bez marketinga nema ni ozbiljnog weba. Što mislite koliko je Njuškalo uložilo u reklamu? Naravno, nismo svi Njuškalo, ali vjerujte da bez ulaganja neće vas biti nigdje na webu (osim da pokažete sajt svojim prijateljima)... Što bi bilo šteta jer web je definitivno najjeftiniji prodajni kanal, uz tendenciju da preuzme i najveći dio prodaje svih mogućih proizvoda. No, ovo nije tema ovog teksta.
Dovoljno je da znate da tražilica Google na vrhu prikazuje web sajtove koji imaju i po više tisuća backlinkova - u Hrvatskoj, srećom, još ih ne treba toliko, iako tendencije su očite.
Zašto backlinkovi koštaju? Jednostavno: jer se moraju negdje postaviti, a koštaju i stranice gdje ćete to napraviti (i sami znate za zakup godišnje domene i hostinga). Koštaju i više ako drugi pišu tekstove i postavljaju ih za vas. A najviše koštaju kad ih postavljate u najčitanije medije jer tada i najviše vrijede. Dakle, jednostavno kao i u "stvarnom životu": nećete ni približno jednako platiti oglas u glasilu mjesne zajednice i u Jutarnjem listu.
Naravno, ima i besplatnih linkova. Tu možete sami nešto napisati i poslati određenim sajtovima. Nisu svi ni loši, ali trebat ćete potrošiti dosta vremena. Treća varijanta je korištenje programa za automatsko stvaranje linkova (ima i besplatnih), ali - zabranjeno je i nikako preporučljivo. Ako Google sutra vidi da imate 200 linkova, a jučer niste imali nijedan - slijede sankcije tj. ili vas briše ili stavlja "bogu iza leđa".
Ovim smo se dotakli sljedeće teme: brzine postavljanja linkova. Laički rečeno, linkovi se trebaju graditi logički tj. postupno. Ako svaki dan stavljate po jedan, danas Googleu nije čudno ako stavite dva. Ali, ako ih godinu dana niste stavili nijedan, a onda u 5 dana deset - slijedi maloprije navedeno.
Trebate znati da svaki link ne vrijedi jednako. Nije svejedno da li stavljate članak ili samo banner, a nije svejedno ni stavljate li to na vecernji.hr ili mojsusjed.com. Koliko vrijedi u postocima jedno, a koliko drugo, Google ne govori, ali čini se da 5 tekstova kod susjeda vrijedi više nego jedan banner na Večernjaku.
S tehničkog aspekta morate znati da Google ne bilježi sve linkove. Obično najjači sajtovi Googleu ne dozvoljavaju da indeksiraju linkove, pa ih je beskorisno tamo i postavljati.
Na kraju, da još jednom naglasimo (ponavljanje je majka mudrosti): prirodna izgradnja linkova je temelj vaše dobre pozicije na Googleu i u u tom poslu nema posustajanja. Konkurencija je velika, bit će sve veća, a vrijeme je ključan faktor - dakle, s postavljanjem backlinkova počnite odmah!
(Saša Arežina, 26.8.2013.)
Nazad